0

MOLET POSITIVE IMPACT

Recycling January 04, 2021 By Ariel Liberson

“פשוט גן” הוא גן תל אביבי חדש, שבו שלוש קבוצות המחולקות לפי גיל. הילדים, מגיל שנה ועד שלוש, מתרוצצים ברחבי הגן, משחקים בבית עץ ענק, מטפסים על עץ משחק, יושבים באוהל טיפי, משחקים במטבח, עוברים בין מחיצות, יושבים לאכול סביב שולחנות, לוקחים משחקים מהמדפים… הכול עשוי מעץ. אבל לא סתם עץ, אלא עץ “ממוחדש”, ממשטחים שנאספו מרחובות תל אביב, רגע לפני שהועמסו ע”י משאיות הזבל. המשטחים פורקו והפכו לחומר גלם חדש, שימושי ובר קיימא.

בגן הזה השתמשנו בכ-250 משטחים, שהם 3,500 מטר רץ של עץ, במשקל של כ- 5,500 ק”ג. העץ שויף, נחתך, עוצב והורכב בדיוק לפי הצרכים של הגן, הכל פה אצלנו ב MOLET house. אם צוות הגן היה בוחר לעצב אותו בעץ חדש, היו נכרתים 23 עצים, שגדלו במשך 15 שנים לפחות, כל אחד. הם היו מובלים לארץ בדרך אווירית או דרך הים, מותירים אחריהם זיהום ופסולת. 

 

 

שלוש שורות רווח /  The Triple Bottom Line

MOLET הוא מיזם ” שלוש שורות רווח” (נקראת גם The three P’s profit) זהו מודל כלכלי, לפיו בנוסף לשורת הרווח הפיננסית (profit) שיש לכל עסק, ישנן שתי שורות רווח נוספות, חברתית (people) וסביבתית (planet). 

המודל קיים כבר עשרות שנים, אך לאחרונה, בעקבות משברים עולמיים כמו משבר האקלים והתחממות כדור הארץ, הוא צובר תאוצה והופך לחלק בלתי נפרד מהאתיקה והאחריות החברתית התאגידית, ומשפיע על קבלת ההחלטות של חברות ומותגים מובילים בעולם. 

כל אחת משורות הרווח משפיעה באופן ישיר על האחרת. ככל שהרווח הפיננסי גדל, כך גדלה גם ההשפעה החברתית והסביבתית בהתאמה.

 

 

אימפקט חברתי

בשנתיים האחרונות העברנו 43 סדנאות מעורבות חברתית (CSR), בהן בנינו ביחד עם עובדי חברות רבות, ריהוט ל 15 עמותות. ביקרנו בכל עמותה, ובנינו את הריהוט המתאים במיוחד עבורה – מתלים לעציצים, ספסלים, מדפים, שולחנות וכו’. בכל סדנה, הגיע נציג מהעמותה לספר על המקום וצרכיו ובכך חיבר את המשתתפים אל העשייה. מתוך העבודה המשותפת יצרנו מערכות יחסים ארוכות טווח עם עמותות מיוחדות רבות בהן אלו”ט, אליפלט, הופכות את היוצרות וסלעית. 

בנוסף, בנינו תוכנית לימודי עיצוב ונגרות לנערים ונערות במצבי סיכון מעמותת “הגל שלי” בה הם יעצבו וייצרו רהיטים למען העמותה, תוך כדי שהם רוכשים ידע וכלים להמשך יצירה למען העמותה ואופק תעסוקתי, גם בעמותה וגם לחיים עצמם.

 

 

אימפקט סביבתי 

שורת הרווח הסביבתית שלנו היא כמות העצים שאנחנו מצילים. 

כל משטח שעובר “מיחדוש” הופך לרהיט שימושי ובכך חוסך כריתת עץ, הובלה וזיהום תעשייתי. בשנתיים האחרונות “מיחדשנו” 2488 משטחים, אשר נבנו מכ- 191 עצים.

 

 

אימפקט כלכלי 

בשנתיים האחרונות העברנו 1112 סדנאות, מסוגים שונים, ל-11,725 אנשים. 

מתוכן, אירחנו בסטודיו 222 סדנאות פרטיות לזוגות, משפחות ואירועים חברתיים, ו – 240 סדנאות לילדים. העברנו 410 סדנאות לחברות וארגונים מתחומים שונים, בהם Wix, Ironsource, Taboola, תגלית והמכון למנהיגות. בכל הסדנאות יחד נבנו 10,654 רהיטים.

 

 

אנחנו מאמינים שיש יותר מדרך אחת לעצב ולרהט את הסביבה שלנו, כמו ב”פשוט גן”, בו הוחלט לעצב את המקום בדרך אחרת, ולבנות את כולו מעץ ממוחזר. 

השאיפה שלנו היא לגרום לאנשים לחשוב אחרת על המהירות בה חומר גלם איכותי נזרק לאחר שימוש חד פעמי, במקום לשנות צורה ולהפוך למשהו חדש, שימושי ומעוצב. משתתפי הסדנאות שלנו יוצאים עם ידע וכלים שימושיים לחיים, בהם טכניקה ליצירת רהיט בעצמם, מכל משטח שימצאו ברחבי העיר. 

בעיננו, משבר COVID-19 הוא הזדמנות ייחודית לשינוי דפוסים והרגלים, זמן לחשוב, לעצב ולהשתמש יותר ויותר בחומרים ברי – קיימא, מתוך תפיסה ששמה במרכז את הסביבה בה אנו חיים ואת האנשים בקהילה. 

כל רהיט שנוצר בתהליך “מיחדוש” עוזר למנוע כריתה מיותרת של עצים, הובלה, זיהום ובזבוז משאבי טבע. 

כל רהיט שנתרם לקהילה משפר את איכות החיים של אנשים וילדים, שזוכים ליהנות מרהיט חדש שנבנה במיוחד בשבילם.

 

בסוף אחת הסדנאות החברתיות שלנו, אחת המשתתפות אמרה: “הצלחתם להזיז משהו בלב שלי”. בשביל זה אנחנו פה. 

 

* לפי עץ שגדל במשך 15-20 שנים, קוטר 25 ס”מ, גובה 20 מטר.

 

#positiveimpact

#thepalletrevolution